Właśnie zaczęliśmy nowy rok szkolny. Wielu rodziców uczniów starszych klas szkół podstawowych zastanawia się jak zachęcić swoje dzieci do systematyczności i większego zaangażowania się w naukę. Mają nadzieję, że to ułatwi im to dostanie się do wymarzonej szkoły średniej, a potem na ciekawe studia pomagające w znalezieniu odpowiedniej pracy. Receptą mogą być konkursy kuratoryjne i olimpiady przedmiotowe.
Proces rekrutacji do szkół średnich nie pozostawia złudzeń - na wyniki trzeba zapracować. Aby dostać się do dobrego liceum, które dodatkowo znajduje się w wygodnej lokalizacji trzeba zebrać w praktyce maksymalną liczbę punktów na egzaminie ósmoklasisty i jeszcze działać jako woluntariusz. Jednak opublikowane tegoroczne wyniki rekrutacji do liceów stawiają poprzeczkę jeszcze wyżej - nawet świetne oceny na świadectwie i egzaminach końcowych mogą w praktyce okazać się niewystarczające.
W celu zwiększenia swoich szans na dostanie się do wybranego liceum czy technikum warto zainteresować się wzięciem udziału w konkursach, bądź olimpiadach organizowanych corocznie przez wojewódzkie kuratoria oświaty. Laureaci mają szansę dostać się bez egzaminów!
Właśnie opublikowaliśmy najnowszą wersję praktycznego przewodnika po olimpiadach i konkursach, zawierającego wiele ciekawych informacji oraz rad i wskazówek. Wynika z niego, że ubiegłym roku w samym tylko województwie mazowieckim, w czternastu konkursach przedmiotowych organizowanych przez jednostki podległe Kuratorium Oświaty w Warszawie wzięło łącznie udział ponad 40 000 uczniów. Do drugiego etapu tych konkursów przeszło już tylko około 2 800 uczniów, a więc mniej niż co dziesiąty startujący. Ponad 500 osób może się szczycić tytułem laureata, otrzymując maksymalna ocenę na świadectwie, a ponad 260 osób tytułem finalisty mających pewność, że dostaną się do swojego wymarzonego liceum czy technikum pierwszego wyboru.
Wśród konkursów kuratoryjnych największym zainteresowaniem cieszą się matematyka (prawie 9 tyś startujących) oraz j. angielski (ponad 11 tyś startujących) i j. polski (5 tyś startujących), a także historia i biologia (po około 3 tyś startujących). Co ciekawe i równocześnie zastanawiające, na informatykę, która postrzegana jest jako bardzo atrakcyjna i przyszłościowa dziedzina, zdecydowało się zaledwie 400 uczniów...
Jeśli chcesz wiedzieć więcej pobierz pełną wersję raportu na 2021 rok: